عصب کشی

عصب کشی |

 

 

تشریح دندان

تشریح دندان

همان طور که می دانید هنگامی که عصب دندان یا پالپ دچار التهاب یا عفونت می گردد، باید از دندان خارج شده و جای خالی آن با موادی که با بافت زیستی سازگاری دارند جایگزین شود. به مجموعه این اعمال ذکر شده عصب کشی یا روت کانال تراپی گفته می شود.

عصب کشی

عصب کشی

 

مواردی که باعث بوجود آمدن سیگنال درد در عصب دندان می شود عبارتند از:

1-وجود ترک در دندان

2-پوسیدگی های گسترده در دندان

3-دندان های ترمیم شده قدیمی

4-آبسه کردن دندان

آبسه کردن دندان

آبسه کردن دندان

 

5-عفونت عصب

از نشانه های التهاب عصب دندان، درد های ضربان دار و غیر قابل تحمل می باشد. معمولا افرادی که دچار درد عصب دندان می شوند با مصرف دارو های مسکن درد آن را کاهش می دهند اما قابل ذکر است که به هیچ عنوان درد عصب دندان با مصرف دارو بهبود پیدا نمی کند.

 

دلایل بسیاری برای تحریک عصب دندان وجود دارد که قاعدتا در یک مقاله کوتاه قابل ذکر نیست اما می توان از معمول ترین موارد عصب کشی دندان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1-حساسیت دندان به سرما از شایع ترین مواردی است که باعث تحریک عصب دندان می شود که با مصرف مسکن بعد از مدت زمان کوتاهی آرام می گیرد.

 

2-حساسیت به گرما از مواردی است که به طور حتم نیاز به روت کانال دارد. هنگامی که با وجود گرما پالس های درد ایجاد می گردد نشانه قطعی عفونت در دندان می باشد.

 

3-نشانه دیگری مبنی بر درگیر بودن عصب دندان حساس بودن به ضربه است.

 

4-قابل ذکر است که در بسیاری از موارد هیچگونه دردی احساس نمی شود اما دندانپزشک با معاینه دقیق موضع مورد نظر متوجه می شود که دندان نیاز به عصب کشی دارد.