آمالگاماتور

آمالگاماتور | مفاهیم: دندانپزشکان برای پر کردن دندان از مواد مقاومی استفاده می کنند که تحمل فشار و رطوبت داخل دهان را داشته و با بافت بدن نیز سازگار باشد. این مواد انواع مختلفی دارند که در این جا به توضیح یکی از آن ها به نام آمالگام می پردازیم.

آمالگام: آلیاژی فلزی است که از چند فلز مانند( قلع، سرب و...) تشکیل شده است. این آلیاژ به تنهایی به صورت پودر می باشد که برای سفت و محکم شدن آن از جیوه استفاده می کنند. زمانی که پودر آمالگام را با جیوه ترکیب می شود مانند خمیری در می آید که قابلیت شکل پذیری دارد. نکته اینجاست پس از ترکیب شدن به  سرعت شروع به سفت شدن می کند در نتیجه در مواقع لزوم باید این دو ماده را با هم ترکیب کرد تا بتوان آن را در جای مورد نظر شکل داد.

برای مشاهده عناصر تشکیل دهنده کلیک کنید: >>>>>>> عناصر تشکیل دهنده آمالگام

نتیجه گیری: آمالگاماتور دستگاهی که جهت ترکیب آمالگام با جیوه طراحی و تولید شده به همراه قابلیت انتخاب درصد یا واحد آمالگام و جیوه به کارگرفته می شود.

انواع آمالگاماتور:

1- آمالگاماتور کپسولی: در این نوع از آمالگاماتور ها تنظیم میزان پودر آمالگام و جیوه امکان پذیر نیست چرا که شرکت تولید کننده کپسول، مقدار مشخصی از آمالگام و جیوه را در داخل یک کپسول قرار داده و آن ها را با استفاده از یک پرده نازک جدا کرده است. در زمان نیاز، یک کپسول را در محل مشخص در دستگاه ( گیره مانند) قرار داده سپس دستگاه را روشن می کنیم با چرخش گیره، آمالگام و جیوه با هم مخلوط می شوند.

چند نوع آمالگاماتور کپسولی در بازار وجود دارد، که اصول کار همه دستگاه ها همین طور است که در بالا ذکر شد، اما با این تفاوت که آپشن ها و سیکل های متفاوت، شرکت های تولید کننده بر روی آن ها قرار می دهند.

از انواع کپسولی می توان به کپسولی دوموتوره تایمر دیجیتال، تک موتوره تایمر آنالوگ و تک موتوره تایمر دیجیتال اشاره کرد که تفاوت آن ها در تلرانس زمانی هست که دستگاه به ما می دهد. در نوع دوموتوره این ویژگی وجود دارد که در صورت خرابی یک موتور کاربر می تواند با موتور دیگر به کار خود ادامه دهد البته تفاوت دیگر، در دور موتور می باشد که دستگاه های دو موتوره از دور موتور بالاتری بر خوردار هستند.

2- آمالگاماتور ترکیبی (اتومات یا پودری)

در این نوع از آمالگاماتور ها دو محفظه مجزا وجود دارد که یکی برای آمالگام و دیگری برای جیوه می باشد. زمانی که دستگاه را روشن می کنیم آمالگام و جیوه به نسبت 80 به 20 با یکدیگر ترکیب می شوند.

3- آمالگاماتور دوکاره (کپسولی + پودری)

در این نوع از آمالگاماتور ها میزان آمالگام توسط کاربر قابل تنظیم است اما مقدار جیوه ثابت می باشد. در این دستگاه یک پیچ تنظیم کننده وجود دارد که سمت مثبت آن مقدار آمالگام را افزایش و سمت منفی آن مقدار آمالگام را کاهش می دهد.

هفت نکته طلایی برای استفاده از آمالگاماتور:

 • قبل از استارت دستگاه، از محکم بودن کپسول خروجی در دستگاه های اتومات اطمینان حاصل نمایید.
 • پس از هر بار استفاده از آمالگاماتور اتومات،  رزوه های لوله خروجی آمالگام  را با برس  یا مسواک  تمیز کنید.
 • دستگاه را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.
 • در صورتی که داخل مخازن دوزیمتری پر از پودر و جیوه باشد، نقل و انتقال دستگاه را با احتیاط انجام دهید.
 • از تراز بودن جای دستگاه اطمینان حاصل کنید.
 • از قرار دادن دستگاه در مجاورت دستگاه های دیگر با نیروی الکترومغناطیسی بالا خودداری کنید.
 • توجه داشته باشید که ضربات شدید باعث آسیب رسیدن به موتور دستگاه می شود.

شش نکته طلایی برای خرید آمالگاماتور:

 • با توجه به میزان کار خود با آمالگام، دستگاه را انتخاب کنید.
 • از گارانتی و خدمات پس از فروش شرکت ارئه دهنده دستگاه اطمینان حاصل کنید.
 • از کیفیت قطعات به کاربرده شده در داخل دستگاه اطمینان حاصل کنید.
 • توجه داشته باشید آمالگاماتور ها با تایمر آنالوگ تا 3 ثانیه تلرانس زمانی نشان می دهند اما این زمان برای تایمر دیجیتال 0 ثانیه می باشد.
 • در هنگام خرید به مقدار دور موتور ( دور در دقیقه) دستگاه خود توجه داشته باشید.
 • بهترین آمالگام، آمالگام سرد می باشد. بنابراین دور موتور (در دستگاه های قابل تنظیم) و زمان می بایست به گونه ای انتخاب شود تا آمالگام سرد از دستگاه خارج شود. دور موتور و زمان اختلاط لازم برای آمالگام های شرکت های سازنده مختلف، متفاوت می باشد. دستگاه های بدون قابلیت تنظیم دور موتور، معمولا دور سه هزار را برای دستگاه در نظر گرفته اند.