کمپرسور دندانپزشکی و پارامتر هایی برای انتخاب آن

کمپرسور هوا یکی از مهمترین تجهیزات بیوالکتریک برای یک مطب می باشد زیرا برخی از تجهیزات دندانپزشکی مانند هندپیس ها به هوایی نیاز دارند که توسط کمپرسور ساخته می شود.البته باید گفت کمپرسور ها انواع مختلفی دارند که فقط یک نوع از آن ها قابل استفاده برای تجهیزات دندانپزشکی می باشد که به این نوع از کمپرسور بدون روغن گفته می شود.

به طور جامع می توان گفت که 5 پارامتر برای انتخاب کمپرسور مهم هست که عبارتند از:

-توان کمپرسور

-صدای کمپرسور

-میزان خروجی هوا

-وجود آب در هوای خروجی

-کیفیت هوای ساخته شده
توان کمپرسور: به طور استاندارد باید بین 0.5 تا 2 کیلو وات باشد البته بستگی به تعداد دستگاه های متصل به آن دارد.

کمپرسور دندانپزشکی |
صدای کمپرسور:میزان صدای تولید شده توسط این نوع از کمپرسور ها که در محیطی مانند مطب قرار دارند از اهمیت بالایی برخوردار است به همین علت مقدار استاندارد صدای تولید شده توسط این نوع از کمپرسور ها باید بین 50 تا 70 دسی بل باشد البته جای قرار گیری کمپرسور نیز اهمیت دارد که صدا را کمتر در محیط منعکس کند.

میزان تولید هوا: یکی دیگر از پارامتر های مهم برای انتخاب کمپرسور میزان تولید هوای آن بر دقیقه است . کمپرسور باید بیشتر از هوا مورد استفاده برای دستگاه های متصل به آن برون دهی داشته باشد تا به طور مداوم روشن نماند در نتیجه هنگام خرید کمپرسور تعداد دستگاه های متصل به آن را به تکنسین اطلاع دهید تا با توجه به میزان معمول مصرف هوا توسط هندپیس ها دستگاهی متناسب با کارکرد پزشک انتخاب شود.

کیفیت و استاندارد هوای ورودی: از دیگر عامل های مهم برای انتخاب کمپرسور کیفیت هوای تولید شده ی آن است چرا که این هوا وارد هندپیس ها و از آنجا وارد دهان بیمارمی شود بنابراین باید از لحاظ بهداشتی استاندارد هایی رو پاس کند.

وجود آب در هوای خروجی: آب موجود در مخزن کمپرسور از رطوبت هوا سرچشمه می گیرد.

کمپرسور دندانپزشکی |

این آب در کمپرسور انباشته شده و پس از مدتی در اثر تخلیه نکردن آن به محلی برای رشد میکروارگانیسم ها تبدیل می شود.البته با نصب فیلتر های آنتی باکتریال می توان تاحدی از این موضوع جلوگیری کرد.از طرف دیگر این آب باعث آسیب زدن به تجهیزات دندانپزشکی نیز می شود و به مرور زمان به صورت خوردگی در آن ها بروز می کند.برخی از کمپرسور های جدید دارای سیستمی به نام درایر یا خشککن در مخزن خود هستند که تا حدی از وجود آب در آن جا جلوگیری میکند.

 

کمپرسور دندانپزشکی

کمپرسور دندانپزشکی