گوتا کاتر 

گوتا کاتر | وسیله ای جهت سرعت دهی و سهولت در آماده سازی کانال با قطع کردن گوتا. این دستگاه جایگزین بسیار مناسبی برای هیت کریر است. از طرفی امکان سوزاندن و آسیب به بافت داخل و اطراف دهان نیز به صفر می رسد.

گوتا پرکا چیست:

پاکسازی و شکل دهی کانال ریشه بسیار امر مهمی در درمان ریشه می باشد چرا که با نفوذ و نشت هرگونه مواد از حفره دهانی باعث از بین رفتن سیل درمانی ریشه می شود. از گذشته تا کنون دندانپزشکان برای پر کردن ریشه از ماده ای با پایه طبیعی، استفاده می کردند که با بدن سازگاری داشته و در بافت ها پایدار بمانند. گوتا پرکا جزو همین ماده ها هستند.

نحوه کار با گوتا کاتر:

بعد از تخلیه ریشه با پرکردن آن توسط گوتاپرکا تا حدی از نفوذ ماده های خارجی جلوگیری می کنیم، حال با استفاده از دستگاهی به نام گوتا کاتر قسمت اضافی گوتا پرکا را جدا می کنیم. در واقع کار اصلی گوتا کاترهمین است. این دستگاه با طراحی هندپیس به صورت سازگارتر با آناتومی دست پزشک و دهان بیمار این امکان را به شما می دهد که راحت تر این عمل را انجام دهید. با فشردن شاسی روی هندپیس جریان برای داغ کردن لحظه ای سر سوزن برقرار می شود. هندپیس را به داخل دهان بیمار برده، سر سوزن را در محلی که گوتا قرار دارد هدایت کرده و سپس با فشار دادن شاسی، سر سوزن داغ شده و آماده برش می باشد. پس از برش گوتا، دکمه را رها میکنیم. با این عمل سر سوزن بلافاصله خنک شده و میتوان هندپیس را بدون اینکه باعث ایجاد تروما در دهان شود، آنرا از دهان خارج کرد.

 

دستگاه گوتاکاتر در دونوع باسیم و بیسیم در بازار وجود دارد که نوع بی­سیم آن نیاز به شارژ داشته و به همین دلیل، دارای محدودیت در تعداد برش گوتا می باشد. اما در مدل با سیم نیازی به شارژ نیست و هر تعداد که بخواهید میتوانید این عمل را پشت سر هم انجام دهید.

توصیه برای استفاده از دستگاه:

1-برای نصب سر سوزن ها به هندپیس دقت کنید که هر دو پین های سر سوزن ها در جای خود، درون نوک هندپیس قرار گیرند.

2- برای استریل کردن (سرسوزن حین کار چون به دمای استریل می رسد، نیازی به استریل کردن ندارد). انتهای سوزن سرقلم گوتا کاتر را با محلول های ضدعفونی کننده طبق دستور العمل مربوط انجام دهید. توجه داشته باشید که محلول به داخل هندپیس راه پیدا نکند چون باعث سولفاته شدن محل اتصالات و درنتیجه قطعی جریان می شود.

4- بعد از هر بار استفاده سرسوزن را کاملا از باقیمانده گوتا پاک نمایید تا برای دفعات بعدی آماده باشد. برای این کار میتوان از یک تکه سیم ظرفشویی یا پارچه نخی استفاده کرد. از ایجاد هرگونه تغییر در شکل سرقلم جدا خودداری نمایید چون در روند ایجاد گرما در آن اخلال ایجاد خواهد شد.

5-بعد از اتمام کار یا در مواقع حمل دستگاه، حتما سر سوزن ها را جدا کنید.

توجه داشته باشد که سرسوزن گوتاکاتر را به مدت زیاد داغ ( به رنگ سرخ) نگه ندارید زیرا داغ ماندن سرسوزن برای مدت طولانی به آن آسیب می زند.

پارامتر های مهم برای خرید دستگاه:

  • 1-نوع دستگاه: با توجه به شرایط کاری مطب ( تعداد اندو) با سیم یا بیسیم بودن دستگاه خود را انتخاب کنید.

2-ایمنی: از دستگاه هایی با ایمنی بالا استفاده کنید.

3-گارانتی: از وجود خدمات پس از فروش و گارانتی شرکت ارایه دهنده دستگاه اطمینان حاصل کنید.

4- نوع باتری: باتری های لیتیوم آیون حرارت بسیار بالاتری را نسبت به باتری های نیکل کادمیوم تامین میکند.

 

نکته: با توجه به تعداد درمان ریشه در مطب خود گوتاکاتر را انتخاب کنید زیرا با هر بار استفاده از دستگاه، مقدار آمپر بالایی از باطری (در نوع بی­سیم) کشیده می شود (تعداد استفاده شما در نوع بی­سیم محدود می شود) و باطری به شارژ احتیاج دارد اما در نوع باسیم این محدودیت وجود ندارد .